313. Blondýnka v Boeingu

16.10.2012 21:00

A blondie gets an opportunity to fly to a nearby country. She has never been on an airplane anywhere and was very excited and tense. As soon as she boarded the plane, a Boeing 747, she started jumping in excitement, running over seat to seat and starts shouting, "BOEING! BOEING!! BOEING!!! BO....." 

She forgets where she is and even the pilot in the cockpit hears the noise. Annoyed by the goings on, the pilot comes out and shouts "Be silent!" 

There was pin-drop silence everywhere and everybody is looking at the blondie and the angry pilot. She stared at the pilot in silence for a moment, concentrated really hard, and all of a sudden started shouting: "OEING! OEING! OEING! OE...."

 

V překladu to vůbec není ono, ale aby neangličtináři neřekli..: Blondýnka poprvé letí letadlem. Je z toho celá vyvalená, takže po nástupu na palubu začne skákat po letadle a ječí: BOEING! BOEING! BOEING! Úplně se přestane ovládat a řve na celé letadlo. Najednou z pilotní kabiny vyjde pilot, přísně se na ni podívá a zařve: BE SILENT! /dva významy - buď "buďte zticha!" nebo "bé potichu!" 
Nastane naprosté ticho, blondýnka chvíli zírá na pilota a přemýšlí... a pak začne řvát: "OEING! OEING! OEING!"