ARCHIV CITÁTŮ

(941-950)

12.10.2018 21:01

(941) "Bezpečnost v letectví začíná v místnosti, kde se připravují posádky."
— James L. Oberstar, člen americké Rady pro dopravu a infrastrukturu

(942) "Důkladná příprava vás zachrání od bloudění. Pamatujte si, že zmateně kufrovat ve vzduchu je největší ostuda letce."
— František Fajtl (z knihy Z Donína do oblak)

(943) "Při BASE jumpingu zazmatkuješ jen jednou."
— Martin Trdla, český base-jumper. Odletěl navždy 28.8. 2014. Budiž mu nebe lehké...

(944) "Křídla mohou narůst jenom těm, kteří zkoušejí létat."
— Pavel Kosorin

(945) "Vlastně si nejsem jistá, jestli je létání krásné, protože je tak neuvěřitelné a nebo jestli je tak neskutečné, protože je tak moc krásné. Ale jedno vím určitě, že je neuvěřitelně krásné."
— neanonymní letecké moudro od Martiny :-)

(946) "Válku nám mohou vyhrát jedině vzdušné síly. Musíme tedy napnout své hlavní úsilí k tomu, abychom dosáhli zdrcující převahy ve vzduchu. Stíhací letectvo je naší záchranou a bombardovací letectvo nám pomůže zvítězit."
— Winston Churchill (3. 9. 1940)

(947) "Lovci jsou lidé, kteří vyrazí ven s cílem zabíjet. Mezi bojovými piloty je tak jeden lovec z deseti pilotů."
— Jack Ilfrey


(948) "Pták, který se narodil v kleci, si myslí, že létání je nemoc."
— Alejandro Jodorowski, chilský režisér

(949) "Létám, když je čas na práci, i když se chci bavit. Baví mě to hlavně s vrtulníkem, anebo když zkouším nové věci s letadlem. Té zábavy ale vždycky postupně ubývá a je z toho čím dál víc práce."
— Hannes Arch
PS: Rakouský pilot se včera, 9. 9. 2016, nevrátil ze svého posledního letu. Nechť je mu nebe lehké...


(950) "Snaha udělat letectví naprosto odolné proti terorismu je bláznovská. Jediná možnost, jak toho dosáhnout, je uzemnit všecka letadla."
— Edmund S. 'Kip' Hawley

(931-940)

12.10.2018 20:59

(931) "Když se křídlo pohybuje rychleji než letadlo, je něco špatně."
— anonymní letecké moudro

(932) "Nikdy jsem se nezajímala o létání a vlastně jsem letěla jenom jednou. I když jsem byla dobrá v závodění na člunech a v autech, létání jsem se vždycky bála. Říkala jsem přátelům, že nikdy nepoletím. Dokonce jsem neměla ráda motýly a cokoli s křídly, protože když jsem se pak podívala na vlastní nohy, dělalo se mi špatně. No a takhle jsem viděla létání... dokud jsem neuviděla to mrňavé letadélko ve výloze."
— Mrs. Victor Bruce, britská pilotka

(933) "Jedině útočný duch zrozený ve statečném srdci může dovést letadlo k vítězství. A nezáleží na tom, jak perfektně propracované to letadlo je."
— Adolf Galland

(934) "Prostor, ve kterém můžete ve vzduchu manévrovat, je prakticky neomezený, narozdíl od boje na zemi nebo na moři. Ale sebevětší počet letadel, která budou jednat obranně, skoro nemá šanci zastavit odhodlaného nepřítele od průniku. To znamená, že letadlo bylo a je především nástrojem útoku, nikoli obrany."
— J. E. 'Johnnie' Johnson, maršál RAF

(935) "Buď jako pták na cestách, zastav se na větvích tak tenkých, že máš pocit, že pod tebou nic není. Ale zpívej dál, protože víš, že máš křídla."
— Victor Hugo

(936) "Každý přece rád létá. A létat pod vodou je ještě lepší než létat ve vzduchu, protože ve vodě jsou kolem vás různé věci."
— Graham Hawkes, britský konstruktér ponorek

(937) "Lidé často žijí, jako by letěli na autopilota. Jen automaticky reagují na to, co se děje. Mě zajímá život objevitele, který je uprostřed neznámého a nemůže spoléhat na své zvyky."
— Bertrand Piccard

(938) "Dnešní byznysmen prostě ze své kanceláře vyrazí přímo na letiště, sedne do svého letadla a letí šest nebo sedm set mil, aniž by si musel třeba jen sundat klobouk. Nejspíš se ani nezmíní, že letěl. Ale před pár desítkami let by to znamenalo obléct koženou bundu, přilbu a letecké brýle a každou minutu své cesty riskovat krk."
— Percy Knauth

(939) "Proč Bůh vynalézal ženské, když s letadly je taková zábava?"
— anonymní letecké moudro


(940) "U spitfiru jsem poprvé v životě poznal pocit nádherné ženy, která se projde po náměstí, a to jí úplně stačí k tomu, aby se celé město zastavilo a koukalo na ni. Nemusí nic předvádět, nic umět, prostě jí stačí, že je. Je tak krásná, že muži šílí a ostatní ženy snad ani nežárlí, neb tuší, že to nemá cenu... A tohle je spitfire."
— Radim Vojta, český pilot létající na Spitfire

(921-930)

12.10.2018 20:56

(921) "Jsou letečtí instruktoři, pro které je důležitý student, a jsou instruktoři, pro které je důležitý instruktor. Je potřeba si pečlivě vybírat."
— anonymní letecké moudro

(922) "Voják si vždycky představuje, že příští válka bude probíhat podobně jako ta poslední. Ale tak to nikdy nebylo a nikdy nebude. Jedním z nesmírně důležitých faktorů příští války bude letadlo. Potenciál rozsáhlého vzdušného útoku je téměř nepředstavitelný."
— maršál Ferdinand Foch

(923) "Dnešní doba nám dává možnost milovat, pracovat, hrát si a hledět vzhůru ke hvězdám."
— Henry Van Dyke

(924) "Létání se nedá zapomenout."
— gen. Emil Boček


23. 7.
(925) "Spitfire měl styl a bylo na něm vidět, že to je dravec."
— Adolph "Sailor" Malan, pilot RAF a britské letecké eso II. světové války

(926) "Nejkrásnější sen, který pronásledoval lidstvo od dob Ikara, se dnes stal skutečností."
— Louis Blériot (poté, co 25. 7. 1909 přeletěl kanál La Manche)

(927) "Když jsem přišel s nápadem obletět svět letadlem na solární pohon, říkal jsem si, že to bude pěkné poselství pro budoucnost techniky, energetiky i životního prostředí."
— Bertrand Piccard, "otec" a pilot letounu Solar Impulse

(928) "Musíme se snažit být stále lepšími piloty a vnímat svoje schopnosti realisticky. A vždycky si pamatovat, že záleží jen na další hodině."
— J. Mac McClellan


(929) "Vypadá to, že práce inženýrů, kresličů, počtářů v projekčních kancelářích spočívá zdínlivě jen ve vybrušování a uhlazování, zde v nadlehčení určitého spoje, tam zas ve vyvážení křídla, až je nakonec ani nepozorujeme, až už to není křídlo zavěšené na trupu, ale tvar dokonale rozvinutý, konečně vyloupnutý ze svého kadlubu, jakýsi spontánní a tajemně spjatý celek týchž vlastností, jaké má báseň."
— Antoine de Saint-Exupéry (z knihy Země lidí)

(930) "Létání rozvíjí to, o čem jsme snili jako děti. Rozvíjí sny o všemocnosti, o rychlém přesouvání z místa na místo, o zázračných chvílích. Rozdmýchává naši schopnost snít."
— Joyce Carol Oates

(911-920)

11.10.2018 22:20

(911) "Když vás pak váš výtvor vynese nahoru a můžete se dívat na krásnou krajinu, kterou tady máme, tak je to hezký. Vidíte z kabiny ty barvy, řeku a ještě třeba nasvícené letadlo kolegy – nedá se to srovnat s ničím jiným.“
— Petr Svoboda (šéf skupiny Pterodactyl Flight)

(912)  "Jsou dva druhy pilotů: ti, kteří už se zataženým podvozkem přistáli, a ti, které to teprve čeká."
— anonymní letecké moudro

(913) "Správný čas na strach z létání je, dokud jste na zemi. Když už jste ve vzduchu, je pozdě. Pak už nemá smysl bát se."
— Denzel Washington

(914) "Padák člověka ušetří od pádů, ale neotevře naše křídla k letu."
— Sasha Kramar

(915) "Kdo chce letět, musí mít odvahu opustit zemi."
— Walter Ludin

(916) "Snažím se žít tak ekologicky, jak jen to jde. Ale jako pilot dopravního letadla mám uhlíkovou stopu o velikosti slona, takže to je fakt těžký."
— Bruce Dickinson

(917) "Ve vzduchu se nám nic nemůže stát. To až pak na zemi."
— anonymní letecké moudro (vypůjčeno od Přiznání pilotů)

(918) "Ať je to dobře nebo špatně, dnes je projevem vojenské převahy převaha vzdušných sil. Námořnictvo a pozemní jednotky, jakkoli jsou důležité a silné, musí přijmout podřízenou pozici."
— Winston Churchill

(919) "Létání perfetně smazává všechny rozdíly. Letadlo se nezajímá ani neví, jestli jste chlap nebo ženská. Zajímá ho jen, jestli jste pilot."
— Christine Mau, pilotka F-35

(920) "Naše nové hračky nás ještě naplňují úžasem. Také naše letecké závodění nemá jiný smysl. Letec dosáhne větší výše, letí rychleji. A my zapomínáme, proč jsme ho na ten let poslali. Let toho času vítězí nad svým cílem."
— Antoine de Saint-Exupéry (z knihy Země lidí, 1939)

(901-910)

11.10.2018 22:12

(901) "Nejlíp se spolupracuje s těmi nejostřejšími kapitány."
— anonymní letecké moudro

(902) "Když se chceš naučit létat, najdi si dobrého instruktora."
— Chuck Yeager

(903) "Kokpit byl mou kanceláří. Bylo to místo, kde jsem prožil spoustu pocitů a naučil se spoustu věcí. Bylo to místo, kde se pracuje, ale také sní. Bylo to místo smrtících setkání, při kterých jsem toho zjistil hodně o životě. Naučil jsem se hodně o radosti a starostech, o pýše a pokoře, o strachu a o tom, jak ho překonat."
— Brian Shul

(904) "Můj otec odjakživa nesouhlasil s tím, abych létal, ale sám nikdy neletěl. Nakonec jednou souhlasil, že poletí se mnou, a jednoho odpoledne se vyšplhal do kokpitu a letěli jsme nad Redwoodské vodopády. Od toho dne jsem od něj neslyšel ani slůvko proti mému létání. A nikdy si nenechal ujít příležitost proletět se."
— Charles Lindbergh

(905) "Pořádná předletová příprava šetří peníze - tím, že ušetří čas."
— anonymní letecké moudro

(906) "Nutnost soustředit se a zaměřovat pozornost na detaily dělají z létání vlastně druh meditace. Je to uklidňující a člověka to okouzluje. Všechno ostatní odplyne."
— Harrison Ford

(907) "Opustit zemi i její tíž a letět jen
A poznat hřejivost jasného jarního nebe
Pak zase zpět na zemi, až se skončí den
Očištěn od napětí, jež odtálo z tebe..."
— Gary Claud Stokor (překlad Černá skříňka)

(908) "I když se technologie stále zdokonalují a jsou stále spolehlivější, tak pokud si někdo pochybuje, že nemohou selhat, tak ten asi nikdy nepoužil osobní počítač."
— Chesley Sullenberger

(909) "Nezemřela
Jen létá výš, než kdy předtím
A tíže země už ji nepoutá..."
— Elisabeth McKethan-Magid (pilotka jednotek WASP, pro svou zahynuvší kamarádku)

(910) "Krása tohoto díla mi otevřela svět, ve kterém jsem během pouhých dvou hodin mohl potkat černé draky i vrcholky hor korunované závojem modrých blesků. A když padla noc, s pokorou jsem odečítal svůj kurs z hvězd."
— Antoine de Saint-Exupéry (z knihy Země lidí, 1939)

Záznamy: 6 - 10 ze 901
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>